Если у вас возникают какие-то проблемы с сайтом, используйте адрес http://photoclubs.ru Проблем быть не должно. 

Есть желание помочь сайту материально? Сделайте перевод на 4817760231077102 сбер.Любая сумма будет полезна.

+534 RSS-лента RSS-лента

Блог Ирины.

Автор блога: Ирина
Все рубрики
ТИХВИНСКАЯ ИКОНА БОЖИЕЙ МАТЕРИ.


Тропарь:

Дне́сь, я́ко со́лнце пpесве́тлое, возсия́ нам на возду́се всечестна́я ико́на Твоя́, Влады́чице, луча́ми ми́лости миp пpосвеща́ющи, ю́же вели́кая Росси́я, я́ко не́кий даp Боже́ственный свы́ше благогове́йне воспpие́мши, пpославля́ет Тя, Богома́ти, всех Влады́чицу, и от Тебе́ pо́ждшагося Хpиста́ Бо́га на́шего велича́ет pа́достно. Ему́же моли́ся, о Госпоже́ Цаpи́це Богоpо́дице, да сохpани́т вся гpа́ды и стpаны́ хpистиа́нския невpеди́мы от всех наве́т вpа́жиих и спасе́т ве́pою поклоня́ющихся Его́ Боже́ственному и Твоему́ пpечи́стому о́бpазу, Де́во Неискусобpа́чная.

Кондак:

Притеце́м, лю́дие, к Де́вей Богоро́дице Цари́це, благодаря́ще Христа́ Бо́га, и, к Тоя́ чудотво́рней ико́не уми́льно взира́ющи, припаде́м и возопие́м Ей: о Влады́чице Мари́е, присети́вше страну́ сию́ Твоего́ честна́го о́браза явле́нием чуде́сно, спаса́й в ми́ре и благовре́менстве оте́чество на́ше и вся христиа́ны, насле́дники показу́ющи Небе́сныя жи́зни, Тебе́ бо ве́рно зове́м: ра́дуйся, Де́во, ми́ра спасе́ние.

Молитва:

Благодари́м Тя, о Преблага́я и Пречи́стая, Преблагослове́нная Де́во, Влады́чице, Ма́ти Христа́ Бо́га на́шего, о всех благодея́ниих Твои́х, я́же показа́ла еси́ ро́ду челове́ческому, наипа́че же нам, христоимени́тым лю́дем росси́йским, о ни́хже ниже́ са́мый а́нгельский язы́к к похвале́нию дово́лен бу́дет. Благодари́м Тя, я́коже и ны́не удиви́ла еси́ неизрече́нную Твою́ ми́лость на нас, недосто́йных рабе́х Твои́х, преесте́ственным самоприше́ствием Пречи́стыя Твоея́ ико́ны, е́юже всю просвети́ла еси́ Росси́йскую страну́. Те́мже и мы, гре́шнии, со стра́хом и ра́достию покланя́ющеся, вопие́м Ти: о Пресвята́я Де́во, Цари́це и Богоро́дице, спаси́ и поми́луй лю́ди Твоя́, и пода́ждь им побе́ды на вся враги́ их, и сохрани́ ца́рствующия гра́ды, и вся гра́ды и страны́ христиа́нския, и сей святы́й храм от вся́каго наве́та вра́жия изба́ви, и всем вся на по́льзу да́руй, ны́не прише́дшим с ве́рою и моля́щимся рабо́м Твои́м, и поклоня́ющимся Пресвято́му о́бразу Твоему́, я́ко благослове́нна еси́ с ро́ждшимся от Тебе́ Сы́ном и Бо́гом, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание:

Велича́ем Тя, Пресвята́я Де́во, Богоизбра́нная Отрокови́це, и чтим о́браз Твой святы́й, и́мже то́чиши исцеле́ния всем с ве́рою притека́ющим.
СВЯЩЕННОМУЧЕНИК ЕВСЕВИЙ, ЕПИСКОП САМОСАТСКИЙ.


Тропарь:

И нра́вом прича́стник, и престо́лом наме́стник апо́столом быв, дея́ния обре́л еси, Богодохнове́нне, в виде́ния восхо́д, сего́ ра́ди сло́во и́стины исправля́я, и ве́ры ра́ди пострада́л еси́ да́же до кро́ве, священному́чениче Евсе́вие. Моли́ Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак:

Благоче́стно во святи́тельстве пожи́в и муче́ния путь проше́д, и́дольския угаси́л еси́ же́ртвы, святи́телю Евсе́виие, но я́ко име́яй дерзнове́ние ко Христу́ Бо́гу, моли́ спасти́ся душа́м на́шим.
СВЯТОЙ ПРЕПОДОБНЫЙ ПАИСИЙ ВЕЛИКИЙ.


Тропарь:

Пусты́нный жи́тель, и в телеси́ А́нгел, и чудотво́рец показа́лся еси́, Богоно́се о́тче наш Паи́сие: посто́м, бде́нием и моли́твою Небе́сная дарова́ния прие́м, исцеля́еши неду́жныя и ду́ши ве́рою притека́ющих ти. Сла́ва Да́вшему тебе́ кре́пость, сла́ва Венча́вшему тя, сла́ва Де́йствующему тобо́ю всем исцеле́ния.

Кондак:

От мла́да зва́нию Го́спода твоего́ после́довал еси́ усе́рдно, блаже́нне, вся, я́же в ми́ре кра́сная, Его́ ра́ди оста́вив. Крест твой на ра́мена взем, всели́лся еси́ в пусты́ню, и, та́мо а́нгельски пожи́в, те́ло твое́ посто́м и моли́твами изнури́л еси́, и мно́гим путь был еси́ ко спасе́нию, вся возводя́ к Боже́ственней высоте́, Паи́сие преподо́бне, отце́в и по́стников тве́рдое основа́ние.
СВЯТИТЕЛЬ ФЕОФАН ЗАТВОРНИК.


Тропарь:

Пpавосла́вия наста́вниче, благоче́стия учи́телю и чистоты́, Вы́шенский подви́жниче святи́телю Феофа́не Богому́дpе, писа́ньми твои́ми сло́во Бо́жие изъясни́л еси́ и всем ве́pным путь ко спасе́нию указа́л еси́. Моли́ Хpиста́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак:

Богоявле́нию тезоимени́тый, святи́телю Феофа́не, уче́нии твои́ми мно́гия лю́ди просвети́л еси́, со а́нгелы ны́не предстоя́ Престо́лу Святы́я Тро́ицы, моли́ непреста́нно о всех нас.

Молитва:

О святи́телю о́тче Феофа́не, архиере́ею пресла́вный и преди́вный затво́рниче, Бо́жий избра́ниче и Та́ин Христо́вых служи́телю, богому́дрый учи́телю и апо́стольских слове́с изря́дный изъясни́телю, оте́ческих добротолю́бных сказа́ний списа́телю, христиа́нскаго благоче́стия изя́щный пропове́дниче и жи́зни духо́вныя иску́сный наста́вниче, по́двигов мона́шеских усе́рдный ревни́телю и всем лю́дем благода́ти хада́таю! Ны́не к тебе́, на Небесе́х Бо́гу предстоя́щему и о нас моля́щемуся, припа́даем и си́це взыва́ем: испроси́ у всеще́драго Бо́га Це́ркви Росси́йстей и стране́ на́шей мир и благостоя́ние, святи́телем Христо́вым – и́стины Боже́ственныя досто́йное охране́ние, па́ствы до́брое окормле́ние, лжеучи́телей и еретико́в изря́дное посрамле́ние; подвиза́ющимся – смире́ние, страх Бо́жий и чистоту́ душе́вную и теле́сную; учи́телем – богове́дение и му́дрость, уча́щимся – ре́вность и по́мощь Бо́жию; и всем правосла́вным – утвержде́ние на пути́ ко спасе́нию, да вку́пе с тобо́ю просла́вим Бо́жию Си́лу и Прему́дрость, Го́спода на́шего Иису́са Христа́, со Безнача́льным Его́ Отце́м, с Пресвяты́м, Благи́м и Животворя́щим Его́ Ду́хом, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.
СВЯТОЙ ПРОРОК ЕЛИСЕЙ.


Тропарь:

Во пло́ти А́нгел, проро́ков основа́ние, вторы́й Предте́ча прише́ствия Христо́ва, Илия́ сла́вный, свы́ше посла́вый Елиссе́еви благода́ть неду́ги отгоня́ти и прокаже́нныя очища́ти, те́мже и почита́ющим его́ то́чит исцеле́ния.

Ин тропарь:

И́же во пло́ти А́нгел, и проро́ков нача́льнику свиде́тельствова, сла́вный Елиссе́е, ди́вны чудеса́ соде́лал еси́, проро́че, поспе́шеством Свята́го Ду́ха; си́лою Илиино́ю исцели́в во́дное естество́, зве́ри же погуби́, пожира́ющия, и Неема́на очи́сти, и вдови́ча сы́на воскреси́л еси́, и всем чту́щим тя да́руй благода́ть и исцеле́ние.

Кондак:

Проро́к Бо́жий яви́лся еси́, сугу́бую благода́ть прие́мь, вои́стинну досто́йную тебе́, Елиссе́е блаже́нне: Илии́ бо был еси́ совсе́льник, с ни́мже Христу́ Бо́гу моли́ся непреста́нно о всех нас.
ИКОНА БОЖИЕЙ МАТЕРИ "ДОСТОЙНО ЕСТЬ".


Тропарь:

Притеце́м, ве́рнии, со дерзнове́нием к Ми́лующей Цари́це Богоро́дице и умиле́нно воззове́м к Ней: низпосли́ на ны ми́лости Твоя́ бога́тыя: град сей изба́ви от вся́каго обстоя́ния, мир да́руй ми́рови и спасе́ние душа́м на́шим.

Кондак:

Арха́нгельский глас вопие́м Ти, Всецари́це: досто́йно есть, я́ко вои́стинну, блажи́ти Тя, Богоро́дицу, Присноблаже́нную и Пренепоро́чную, и Ма́терь Бо́га на́шего.

Молитва:

О Пресвята́я и Преми́лостивая Влады́чице Богоро́дице! Припа́дая к святе́й ико́не Твое́й, смире́нно мо́лимся Тебе́, вонми́ гла́су моле́ния на́шего, виждь ско́рби, виждь беды́ на́ша и, я́ко любвеоби́льная Ма́ти, потщи́ся на по́мощь нам безпо́мощным, умоли́ Сы́на Твоего́ и Бо́га на́шего: да не погуби́т нас за беззако́ния на́ша, но яви́т нам человеколю́бно свою́ ми́лость. Испроси́ нам, Влады́чице, у бла́гости Его́ теле́сное здра́вие и душе́вное спасе́ние, и ми́рное житие́, земли́ плодоно́сие, возду́ха благорастворе́ние, и благослове́ние свы́ше на вся блага́я дела́ и начина́ния на́ша. И я́коже дре́вле призре́ла еси́ ми́лостиво на смире́нное славосло́вие послу́шника Афо́нскаго, воспева́вшего Тя пред пречи́стою ико́ною Твое́ю и посла́ла еси́ к нему́ А́нгела научи́ти его́ пе́ти песнь небе́сную, е́юже славосло́вят Тя А́нгели; та́ко и ны́не приими́ на́ше усе́рдное молитвосло́вие, Тебе́ приноси́мое. О Цари́це Всепе́тая! Простри́ ко Го́споду богоно́сныя Твоя́ ру́це, и́миже Богомладе́нца Иису́са Христа́ носи́ла еси́, и умоли́ Его́ изба́вити нас от вся́каго зла. Яви́, Влады́чице, Твою́ ми́лость к нам: боля́щия исцели́, скорбя́щия уте́ши, бе́дствующим помози́ и сподо́би нас благоче́стно житие́ сие́ земно́е соверши́ти, христиа́нскую непосты́дную кончи́ну получи́ти и Небе́сное Ца́рствие насле́дити ма́терним хода́тайством Твои́м к Ро́ждшемуся от Тебе́ Христу́ Бо́гу на́шему, Ему́же со Безнача́льным Его́ Отце́м и Пресвяты́м Ду́хом подоба́ет вся́кая сла́ва, честь и поклоне́ние ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание:

Досто́йно есть велича́ти Тя, Богоро́дице, Честне́йшую Херуви́м и Сла́внейшую без сравне́ния Серафи́м.
СВЯЩЕННОМУЧЕНИК АНДРОНИК, АРХИЕПИСКОП ПЕРМСКИЙ.


Тропарь священномученику Андронику Пермскому:

Меч духовный взем, священномучениче, за Церковь и Отечество воинствовал еси; и духом пламенея, богомудре, любовь Христову стяжал еси. Жизнь убо временную ни во что вменив, в жертву себе принесл еси. Мы же, грешнии, молим тя, святителю Андрониче, неотступным буди ходатаем за нас пред Богом.

Кондак священномученику Андронику Пермскому:

Якоже апостол славный Павел, простотою себе украсил еси; почестей и славы избегая, в чистоте пред Богом подвизался еси; архипастырство тяжкое пронесый, Небесному ныне Архиерею предстоиши.

Молитва священномученику Андронику Пермскому:

О священная главо, святый священномучениче Андрониче, архиереев удобрение и молитвенниче о земле нашей дивный! Ты, вся красная мира сего ни во что же вменивый, и, по слову Господню, душу твою за други твоя положивый, помози нам, в расслаблении сущим, и теплохладностию сердечною обдержимым! Укрепи расслабленная колена сердец наших и настави нас на путь покаяния и крестоношения. Напоивый землю нашу Пермскую честною твоею кровию, не остави нас сирых, чад твоих, буди нам заступник и ходатай пред Престолом Вседержителевым. Сугубый венец - святительский и мученический - от Господа приемый, укрепи нас пред лицем грядущих испытаний. Собери нас, расточенных, под единою главою - Христом, Коему слава, честь и поклонение подобает со Отцем и Святым Духом, ныне и в безконечные веки. Аминь.
СВЯТОЙ БЛАГОВЕРНЫЙ ЦАРЕВИЧ ДИМИТРИЙ.


Тропарь:

Ца́pскую диади́му обагpи́л еси́ кpо́вию твое́ю, Богому́дpе му́чениче, за скиптp кpест в pуку́ пpии́м, яви́лся еси́ победоно́сец, и же́pтву непоpо́чну Влады́це пpине́сл еси́ себе́, я́ко бо а́гнец незло́бив от pаба́ заколе́н еси́, и ны́не pа́дуяся пpедстои́ши Святе́й Тpо́ице. Моли́ся о деpжа́ве сpо́дников твои́х богоуго́дней бы́ти и сыново́м росси́йским спасти́ся.

Кондак:

Возсия́ днесь в сла́вней па́мяти твое́й ве́рным весе́лие, я́ко бо доброра́сленный грезн, прозя́бл еси́ и Христу́ красе́н плод прине́сл еси́ себе́. Те́мже и по убие́нии твое́м соблюде́ те́ло твое́ нетле́нно, страда́льчески обагре́ное кро́вию, благоро́дне свя́те Дими́трие, соблюда́й оте́чество твое́ и град твой невреди́м, тому́ бо еси́ утвержде́ние.

Молитва:

О вели́кий и ми́лостивый страстоте́рпче, царе́вичу кня́же Дими́трие! Услы́ши нас, гре́шных, моле́ние со усе́рдием тебе́ принося́щих, и помози́ нам в жи́зни сей, от грехо́в и скорбе́й избавля́я, и в бу́дущем ве́це бу́ди помо́щник и засту́пник, от муче́ний а́довых свобожда́я и сподобля́я ку́пно с тобо́ю покланя́тися и воспева́ти Всесвяту́ю Тро́ицу, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.
СВЯТОЙ ПРЕПОДОБНЫЙ ИУСТИН (ПОПОВИЧ).


Тропарь:

Правосла́вия сла́дость и некта́р, о́тче преподо́бне, излия́л еси́ в сердца́ ве́рных я́ко бога́тство, житие́м свои́м и уче́нием яви́в себе́ я́ко жива́я кни́га Ду́ха, Иусти́не Богому́дре, моли́ Христа́ Бо́га Сло́ва да обогосло́вит тя почита́ющих.

Кондак:

Я́ко Боже́ственную ле́ствицу обрето́хом Иусти́не преподо́бне, твоя́ Боже́нственная поуче́ния, к Небеси́ ны возводя́щия, я́коже учи́л еси́, житие́м вообрази́л еси́. Тем ти зове́м: ра́дуйся, правосла́вный фило́софе И́стины.

Молитва:

О, прему́дре Иусти́не, злата́я уста́ и Ду́ха Свята́го скрижа́ле! Ты в земне́м житии́ твое́м ре́вность по Бо́зе, любо́вь и ми́лость к стра́ждущим яви́л еси́. Те́мже мо́лим тя: возжзи́ и в нас огнь боголю́бия, ве́ры живы́я и милосе́рдия нелицеме́рнаго. О, челове́че небе́сный и а́нгеле земны́й! Удели́ нам от твоего́ смире́ния, кро́тости и незло́бия; научи́ нас от всего́ се́рдца проща́ти ненави́дящих и оби́дящих нас и воздава́ти блага́я творя́щим нам зла́я. Не оста́ви нас по вся дни моли́твами твои́ми и в час кончи́ны на́шея предста́ни нам све́тлым лице́м, да, избе́гши плене́ния от ду́хов зло́бы поднебе́сныя, взы́дем ку́пно с тобо́ю в Ца́рство Преве́чнаго Бо́га и Спа́са Христа́, Ему́же со Отце́м и Ду́хом Святы́м подоба́ет сла́ва и благодаре́ние во ве́ки. Ами́нь.
СВЯТАЯ ПРЕПОДОБНОМУЧЕНИЦА ФЕОДОСИЯ КОНСТАНТИНОПОЛЬСКАЯ.


Тропарь:

Доброде́тель благоприя́тно, му́ченице, пости́гла еси́, Христо́во прия́телище бы́вши чи́стое, и Свята́го Ду́ха дом возлю́блен; отню́дуже посрами́ла еси́ врага́, борю́щаго род челове́ческий, до́бре страда́вшая, и посе́кла еси́ Копрони́ма, Феодо́сие, мече́м ве́ры, и к черто́гу Небе́сному преста́вилася еси́, ра́дующися. Тебе́ ве́рою чту́щим при́сно проси́ ве́лия ми́лости.

Кондак:

Боже́ственная па́мять твоя́, Феодо́сие, днесь возсия́вши, яви́ся ми́рови я́ко со́лнце, сказу́ющи житие́ твое́. Ты бо воздержа́нием плотска́я двиза́ния разо́рши и страда́ния кро́вию уневе́стилася еси́ Христо́ви. Те́мже хва́лящия тя изба́ви от вся́ких зол, да зове́м ти: ра́дуйся, ма́ти преподо́бная.