Если у вас возникают какие-то проблемы с сайтом, используйте адрес http://photoclubs.ru Проблем быть не должно. 

Есть желание помочь сайту материально? Сделайте перевод на 4817760231077102 сбер.Любая сумма будет полезна.

+534 RSS-лента RSS-лента

Блог Ирины.

Автор блога: Ирина
Все рубрики
СВЯТАЯ БЛАГОВЕРНАЯ ЦАРИЦА ТАМАРА.


Тропарь, глас 8:

Вы́шния красоты́ жела́я, ни́жния сла́сти теле́сныя дале́че от себе́ отгна́ла еси́ и, в черто́зе ца́рском пребыва́ющи, а́нгельское житие́ препровожда́ла еси́, цари́це Тама́ро блаже́нная, моли́ Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.

Ин тропарь, глас 4:

Во святы́х ди́вная, Иве́рии свети́ло, благове́рная цари́це Тама́ро, на гора́х высо́ких хра́мы воздви́гшая, да в них моле́ния возсыла́ют ко Го́споду, мольба́ми твои́ми кре́пость дарова́вшая во́ем христолюби́вых люде́й страны́ И́верския, десни́цею же свое́ю по́лчища ага́рянская низпрове́ргшая, моли́ Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.

Молитва:

О свята́я цари́це Тама́ро! Не забу́ди нас, но помина́й во святы́х твои́х моли́твах раб Бо́жиих (имена), моли́ за ны, цари́це свята́я. Не отступи́ от нас ду́хом, сохраня́й нас от стрел вра́жиих, от пре́лести бесо́вския и ко́зней диа́вольских. Испроси́ нам вре́мя на покая́ние и невозбра́нно прейти́ от земли́ на Не́бо чрез мыта́рства го́рьких бесо́в, да твои́м предста́тельством от ве́чныя му́ки изба́вльшеся, Небе́сное Ца́рствие насле́довати сподо́бимся со все́ми пра́ведными, от ве́ка угоди́вшими Христу́ Го́споду на́шему: Ему́же подоба́ет вся́кая сла́ва, честь и поклоне́ние, ны́не и в безконе́чныя ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание:

Ублажа́ем тя, благове́рная цари́це Тама́ро, и чтим святу́ю па́мять твою́, ты бо мо́лиши о нас Христа́ Бо́га на́шего.
СВЯТАЯ МУЧЕНИЦА ЦАРИЦА АЛЕКСАНДРА РИМСКАЯ.


Тропарь, глас 4:

Ца́рства земна́го сла́ву презре́вши, Еди́наго Христа́, нас ра́ди распя́таго, возлюби́ла еси́ и, Того́ му́жественне испове́дающи, венце́м му́ченическим увенча́лася еси́, всеблаже́нная цари́це Алекса́ндро. Те́мже и ны́не Престо́лу Царя́ сла́вы на Небесе́х предстоя́щи, моли́ся о спасе́нии душ на́ших.

Кондак, глас:2

Храм Твой всечестны́й, я́ко цельбу́ душе́вную обре́тше вси ве́рнии, велегла́сно вопие́м ти, му́ченице Алекса́ндро, великоимени́тая: Христа́ Бо́га моли́ непреста́нно о всех нас.
СВЯТОЙ ПРЕПОДОБНЫЙ АЛЕКСАНДР СВИРСКИЙ.


Тропарь, глас 4:

От ю́ности, Богому́дре, жела́нием духо́вным в пусты́ню всели́вся, еди́наго Христа́ возжела́л еси́ усе́рдно стопа́м в след ходи́ти, те́мже и а́нгельстии чи́ни, зря́ще тя, удиви́шася, ка́ко, с пло́тию к неви́димым ко́знем подвиза́вся, прему́дре, победи́л еси́ полки́ страсте́й воздержа́нием и яви́лся еси́ равноа́нгелен на земли́, Алекса́ндре, преподо́бне, моли́ Христа́ Бо́га, да спасе́т ду́ши на́ша.

Кондак, глас 8:

Я́ко многосве́тлая звезда́ днесь в страна́х росси́йских возсия́л еси́, о́тче, всели́вся в пусты́ню, Христо́вым стопа́м после́довати усе́рдно возжеле́л еси́ и, Того́ свято́е и́го на ра́мо твое́ взем - честны́й крест, умертви́л еси́ труды́ по́двиг твои́х теле́сная взыгра́ния, те́мже вопие́м ти: спаси́ ста́до твое́, е́же собра́л еси́, му́дре, да зове́м ти: ра́дуйся, преподо́бне Алекса́ндре, о́тче наш.

Молитва:

О преподо́бне и богоно́сне о́тче наш Алекса́ндре! Испроси́ нам вся к житию́ сему́ вре́менному благопотре́бная, па́че же к ве́чному спасе́нию на́шему ну́жная. Бу́ди нам, раба́м Бо́жиим (имена), чудотво́рче святы́й, во вся́кой ско́рби и обстоя́нии ско́рый помо́щник. Наипа́че же в час кончи́ны на́шея яви́ся нам засту́пник благосе́рдый, да не пре́дани бу́дем на мыта́рствах возду́шных вла́сти зло́бнаго мироде́ржца, но да сподо́бимся непреткнове́ннаго восхо́да во Ца́рствие Небе́сное. Ей, о́тче, моли́твенниче наш при́сный! Не посрами́ упова́ния на́шего, не пре́зри смире́нных моле́ний на́ших, но при́сно о нас пред Престо́лом Живонача́льныя Тро́ицы предста́тельствуй, да сподо́бимся вку́пе с тобо́ю и со все́ми святы́ми, а́ще и недосто́йни есмы́, в селе́ниих ра́йских сла́вити вели́чие, благода́ть и ми́лость Еди́наго в Тро́ице Бо́га, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, во ве́ки веко́в. Ами́нь.
КАСПЕРОВСКАЯ ИКОНА БОЖИЕЙ МАТЕРИ.


Тропарь, глас 4:

К Богоро́дице приле́жно ны́не притеце́м, гре́шнии и смире́ннии, и припаде́м, в покая́нии зову́ще из глубины́ души́: Влады́чице, помози́, на ны милосе́рдовавши, потщи́ся, погиба́ем от мно́жества прегреше́ний, не отврати́ Твоя́ рабы́ тщи, Тя бо и Еди́ну наде́жду и́мамы.

Кондак, глас 6:

Предста́тельство христиа́н непосты́дное, хода́тайство ко Творцу́ непрело́жное, не пре́зри гре́шных моле́ний гла́сы, но предвари́, я́ко Блага́я, на по́мощь нас, ве́рно зову́щих Ти: ускори́ на моли́тву и потщи́ся на умоле́ние, предста́тельствующи при́сно, Богоро́дице, чту́щих Тя.

Величание:

Велича́ем Тя, Пресвята́я Де́во, Богоизбра́нная Отрокови́це, и чтим о́браз Твой святы́й, и́мже то́чиши исцеле́ния всем с ве́рою притека́ющим.
СВЯТИТЕЛЬ ИОНА, МИТРОПОЛИТ МОСКОВСКИЙ И ВСЕЯ РОССИИ ЧУДОТВОРЕЦ.


Тропарь, глас 4:

От ю́ности твоея́ весь сам себе́ Го́сподеви возложи́в, в моли́твах и труде́х, и в посте́х, о́браз быв доброде́тели, отону́дуже ви́дев Бог твое́ благо́е произволе́ние, архиере́я тя и па́стыря Це́ркви Свое́й устроя́ет. Те́мже и по преставле́нии, честно́е те́ло твое́ це́ло и нетле́нно соблюде́ся, Ио́но святи́телю: моли́ Христа́ Бо́га, да спасе́т ду́ши на́ша.

Кондак, глас 8:

Жела́нием духо́вным по́стническое житие́ соверши́в и святи́тельства па́ству прии́м, чистоты́ ра́ди теле́сныя и тело́ твое́ Влады́ка Христо́с соблюде́ нетле́нно, и Петру́ чудотво́рцу насле́дника тя соде́ла, и того́ нра́ву после́довал еси́, и учи́теля тя Христо́с Своему́ ста́ду дарова́, иде́же лежа́т целе́бныя мо́щи твоя́, благоуха́ют, я́ко от кади́ла благово́нна, и подаю́т исцеле́ния немощны́м, ве́рою приходя́щим, святи́телю Ио́но, моли́ Христа́ Бо́га непреста́нно о всех нас.

Молива:

О, всехва́льный святи́телю Христо́в и чудотво́рче Ио́но! Приими́ сие́ ма́лое моле́ние от нас гре́шных, к тебе́ прибега́ющих, и те́плым твои́м предста́тельством умоли́ Го́спода и Бо́га на́шего Иису́са Христа́, я́ко да, призре́в на ны ми́лостивно, да́рует нам согреше́ний на́ших во́льных и нево́льных проще́ние, и по вели́цей Свое́й ми́лости изба́вит нас от бед, печа́лей, ско́рби и боле́зней душе́вных и теле́сных, обдержа́щих нас; да пода́ст земли́ плодоно́сие, и вся, я́же на по́льзу настоя́щаго жития́ на́шего потре́бная; да да́рует нам сконча́ти житие́ сие́ привре́менное в покая́нии, и да сподо́бит нас гре́шных и недосто́йных Небе́снаго Ца́рствия Своего́, со все́ми святы́ми сла́вити Его́ безконе́чное милосе́рдие, со Безнача́льным Его́ Отце́м и Святы́м и Животворя́щим Его́ Ду́хом, во ве́ки веко́в. Ами́нь.
СВЯТИТЕЛЬ СОФРОНИЙ, ЕПИСКОП ИРКУТСКИЙ.


Тропарь, глас 4:

От ю́ности Христа́ возлюби́л еси́, блаже́нне Софро́ние, до́бре упра́вил еси́ и́ноческия оби́тели и, архиере́йства са́ном почте́н быв, упа́сл еси́ Ирку́тскую па́ству, те́мже и по преставле́нии дарова́ния чуде́с от Бо́га прия́л еси́, и мо́лиши Христа́ Бо́га изба́вити нас от бед и спасти́ ду́ши на́ша.

Кондак, глас 4:

Соиме́ннаго му́дрости иера́рха, изря́дное Це́ркве Ирку́тския украше́ние, отца́ на́шего святи́теля Софро́ния любо́вию восхва́лим вси ве́рнии, той бо есть храни́тель гра́да и страны́ сея́ и моли́твенник о душа́х на́ших.

Молитва:

Святи́телю Христо́в Софро́ние! Предстоя́ у Престо́ла Бо́жия, при́зри с Небесе́ на нас, гре́шных и недосто́йных раб Бо́жиих (имена)! Возгре́й сердца́ немощных люде́й и призови́ к покая́нию и исправле́нию жи́зни грехо́вныя. Утверди́ нас твое́ю благода́тною по́мощию, предста́тельством твои́м и моли́твами прихо́д сей от вся́кого зла и наве́та вра́жия огради́, спаси́ и сохрани́ и́менем Го́спода Бо́га и Спа́са на́шего Иису́са Христа́, Ему́же сла́ву прино́сим во ве́ки. Ами́нь.
СВЯТАЯ МУЧЕНИЦА МАТРОНА СОЛУНСКАЯ.

Тропарь, глас 4:

А́гница Твоя́, Иису́се, Матрона, зове́т ве́лиим гла́сом: Тебе́, Женише́ мой, люблю́, и Тебе́ и́щущи, страда́льчествую и сраспина́юся и спогреба́юся Креще́нию Твое́му и стражду́ Тебе́ ра́ди, я́ко да ца́рствую в Тебе́ и умира́ю за Тя, да и живу́ с Тобо́ю; но я́ко же́ртву непоро́чную приими́ мя, с любо́вию поже́ршуюся Тебе́. Тоя́ моли́твами, я́ко Ми́лостив, спаси́ ду́ши на́ша.

Кондак, глас 2:

Храм твой всечестны́й, я́ко цельбу́ душе́вную обре́тше, вси ве́рнии велегла́сно вопие́м ти: де́во му́ченице Матроно великоимени́тая, Христа́ Бо́га моли́ непреста́нно о всех нас.
СВЯТОЙ ПРЕПОДОБНЫЙ СЕРАФИМ ВЫРИЦКИЙ.


Тропарь, глас 4:

Я́ко пресве́тлая звезда́ Росси́йския земли́, возсия́л еси́ в ве́си Вы́рицтей, преподо́бне Серафи́ме, и благода́тию Свята́го Ду́ха наставля́емь, све́том чуде́с твои́х страну́ на́шу озари́л еси́. Те́мже ко гро́бу твоему́ притека́юще, уми́льно глаго́лем: моли́ Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак, глас 5:

Дре́вним отце́м подража́я, по́двигом до́брым подвиза́лся еси́ и, благода́ть Ду́ха Свята́го оби́льно стяжа́в, Саро́вскому уго́днику уподо́бился еси́ и мно́гим путь спасе́ния яви́л еси́. Сего́ ра́ди зове́м ти: ра́дуйся, преподо́бне Серафи́ме, Алекса́ндро-Не́вския ла́вры ди́вный подви́жниче и Вы́рицкия ве́си сла́вная похвало́.

Молитва:

О богоблаже́нный и премилосе́рдый о́тче наш Серафи́ме! Ве́дуще тя и по сме́рти я́ко жи́ва су́ща, с ве́рою припа́даем ти и вопие́м: не забу́ди убо́гих твои́х до конца́, но ми́лостивно при́зри на ста́до твое́ духо́вное и упаси́ е́, до́брый па́стырю, благоприя́тными твои́ми к Бо́гу моли́твами. Испроси́ нам от Го́спода вре́мя на покая́ние и грехо́вныя жи́зни исправле́ние, ве́си бо вся не́мощи на́ша душе́вныя: не и́мамы дел ве́ры и спасе́ния, не и́мамы ре́вности ко и́стинному богоугожде́нию, плени́хомся умо́м в поги́бельных страсте́х, растле́хом сердца́ во гну́сных по́хотех. Что у́бо ча́ем, и на что наде́емся неключи́мии, разори́вше хра́мины душ на́ших; Ей, святы́й о́тче, простри́ моли́твенно ру́це твои́ ко Го́споду и умоли́ Спаси́теля ро́да челове́ческаго косну́тися благода́тию окамене́лых серде́ц на́ших, омы́ти нас слеза́ми покая́ния, возста́вити в ве́ре, укрепи́ти во благоче́стии и вся поле́зная ко спасе́нию дарова́ти. Не посрами́ упова́ния на́шего, е́же по Бо́зе и Богоро́дице на тя возлага́ем, но бу́ди нам ско́рый помо́щник, уте́шитель в ско́рбех и покрови́тель во обстоя́ниих, да сподо́бимся моли́твами твои́ми насле́довати Ца́рствие Небе́сное, иде́же вси святи́и непреста́нно сла́вят и воспева́ют пречестно́е и великоле́пое и́мя Отца́, и Сы́на, и Свята́го Ду́ха, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.
СВЯТЫЕ МУЧЕНИКИ ХРИСАНФ И ДАРИЯ.


Молитва мученикам Хрисанфу и Дарии Римским:

О, святи́и и преблаже́ннии страстоте́рпцы, му́ченицы Христо́ви Хриса́нфе и Да́рие! К ва́м у престо́ла Бо́жия предстоя́щим и моли́твенникам на́шим те́плым, ско́рым помо́щникам мы́, недосто́йнии, прибега́ем. Услы́шите ны́не сие́ моле́ние на́ше и умоли́те возлю́бленнаго ва́ми Го́спода на́шего Иису́са Христа́, Его́ же вы́ испове́дали в тя́жких муче́ниих свои́х пред безу́мными мучи́тели и гони́тели свято́й ве́ры Христо́вой, о на́с недосто́йных гре́шных. Вы́ у́бо ра́ди ве́ры Христо́вой мно́ги муче́ния претерпе́ли и умерщвлены́ бы́ша, Це́рковь Христо́ву украси́сте и венца́ми безсме́ртныя сла́вы увенча́ннии, в неизглаго́ланней ра́дости с ли́ки а́нгельскими в небе́сных селе́ниях водворя́етеся, Боже́ственным све́том облиста́еми. Яви́ти и на́м многомо́щное заступле́ние: ве́ру Христо́ву в чистоте́ сохрани́ти, в злострада́ниях и искуше́ниях му́жество прояви́ти, в жите́йских потре́бах дово́льство, в моли́твах постоя́нство и любо́вь к Бо́гу и бли́жним всегда́ име́ти. Наста́вите на́с, святи́и му́ченицы, моли́твами ва́шими на пу́ть спасе́ния, укрепи́те стопы́ на́ша тве́рдо и непоколе́блемо ходи́ти путе́м за́поведей Госпо́дних, вразумля́я заблу́ждшия, да́руя неду́гующим исцеле́ние, бе́дствующим избавле́ние, в супру́жестве живу́щим покрови́тельство, все́м же на́м вся́ ко спасе́нию поле́зная. Я́ко да ва́шими моли́твами наставля́еми и предста́тельством укрепля́еми, просла́вим Спаси́теля на́шего Го́спода Иису́са Христа́. Ему́ же подоба́ет вся́кая сла́ва, че́сть и поклоне́ние, со безнача́льным Его́ Отце́м и Пресвяты́м и Благи́м и Животворя́щим Его́ Ду́хом, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.
СВЯТОЙ ПРАВЕДНЫЙ ПАВЕЛ ТАГАНРОГСКИЙ.


Тропарь, глас 4:

Взыску́я Оте́чества Небе́снаго, до́м роди́телей твои́х оста́вил еси и, тле́нная бога́тства ми́ра презре́в, воздержа́нием и труды́ моли́тву умную стяжал еси́. Те́мже, мно́гими чудесы́ и зна́меньми от Го́спода просла́вився, с ве́рою приходя́щим к тебе́ во вся́цех напа́стех помога́еши: пра́ведне о́тче Па́вле, моли́ Христа́ Бо́га, спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак, глас 8:

Си́лу Бо́жию в не́мощи стяжа́л еси́ и боже́ственныя благода́ти сосу́д избра́нный яви́лся еси́, те́мже от Небе́сного Врача́ дар исцеле́ния прии́м, неду́ги на́ша теле́сныя и душе́вныя врачу́еши, пра́ведне о́тче Па́вле, моли́ Христа́ Бо́га спасти́ гра́д и лю́ди, тя почита́ющия.

Молитва:

О, вели́кий уго́дниче Бо́жий и чудотво́рче, о́тче Па́вле! Ты́, на высоту́ доброде́телей возше́д, я́ко пресве́тлая звезда́, житие́м твои́м возсия́л еси́ и, стра́нническое жи́тельство избра́в, ми́ра сего́ кра́сная ни во что́же вмени́л еси́. Те́мже Всепра́ведный Судия́ мно́гими чудесы́ тя просла́ви, ду́шу же твою́ святу́ю в небе́сныя оби́тели всели́, иде́же, любве́ Бо́жия наслажда́яся, на́ша ну́жды зри́ши и проше́ния слы́шиши. Сего́ ра́ди бу́ди на́м в неду́зех цели́тель, по мо́рю пла́вающим ко́рмчий, и утопа́ющим благонаде́жное избавле́ние. О, Па́вле блаже́нне, испроси́ все́м, во вся́цей ну́жде су́щим, и ко твоему́ засту́плению прибега́ющим, вся́кий да́р коему́ждо благопотре́бен: ве́ры и любве́ преспе́яние, благоче́стия умноже́ние, ми́ра утвержде́ние, больны́м исцеле́ние, печа́льным утеше́ние, бе́дствующим по́мощь, оби́димым заступление. И сподо́би ны, уго́дниче Бо́жий, моли́твами твои́ми благоче́стно житие́ земно́е сконча́ти, Небе́сное Ца́рствие и живо́т ве́чный унасле́дити со все́ми святы́ми во ве́ки веко́в. Ами́нь.