Если у вас возникают какие-то проблемы с сайтом, используйте адрес http://photoclubs.ru Проблем быть не должно. 

Есть желание помочь сайту материально? Сделайте перевод на 4817760231077102 сбер.Любая сумма будет полезна.

+534 RSS-лента RSS-лента

Блог Ирины.

Автор блога: Ирина
Все рубрики
СВЯЩЕННОМУЧЕНИК ПРОТОИЕРЕЙ ИОАНН ВОСТОРГОВ.


Тропарь священномученику Иоанну Восторгову:

Любо́вию к Бо́гу распаля́емь, жи́знь свою́ му́ченически за Христа́ и бли́жних положи́л еси́, сего́ ра́ди вене́ц пра́вды от Него́ прия́л еси́. Моли́ Всеблага́го Бо́га, священному́чениче Иоа́нне, Це́рковь Святу́ю сохрани́ти в ми́ре и спасти́ души́ на́ша.
СВЯТОЙ МУЧЕНИК АНДРЕЙ СТРАТИЛАТ.


Тропарь:

Земна́го са́на сла́ву оста́вив, Небе́сное Ца́рство насле́довал еси́, кро́вными ка́плями, я́ко пречу́дным ка́мением, нетле́нныя венцы́ украси́л еси́ и ко Христу́ приве́л еси́ собо́р страстоте́рпец. С ли́ки а́нгельскими в невече́рнем све́те незаходи́маго Со́лнца Христа́ обре́л еси́, свя́те Андре́е Стратила́те, Его́же моли́ с пострада́вшими с тобо́ю при́сно, да спасе́т ду́ши на́ша.

Кондак:

В моли́твах Го́сподеви предстоя́, я́коже звезда́ со́лнцу предтеки́й, и жела́емое сокро́вище Ца́рствия узре́л еси́, ра́дости неизрече́нныя исполня́яся. Безсме́ртному Царю́ в бесконе́чныя ве́ки, от А́нгел безпреста́ни хвали́мому, пое́ши, Андре́е Стратила́те. С ни́миже моли́ся непреста́нно о всех нас.

Молитва:

Святы́й му́чениче Андре́е Стратила́те, при́зри с Небе́снаго черто́га на тре́бующих твоея́ по́мощи и не отве́ргни проше́ний на́ших, но, я́ко при́сный благоде́тель и хода́тай на́ш, моли́ Христа́ Бо́га, да, человеколюби́в и многоми́лостив Сы́й, сохрани́т на́с от вся́каго лю́таго обстоя́ния: от тру́са, пото́па, огня́, меча́, наше́ствия иноплеме́нников и междоусо́бныя бра́ни. Да не осу́дит на́с, гре́шных, по беззако́ниям на́шим, и да не во зло́ обрати́м блага́я, дару́емая на́м от Всеще́драго Бо́га, но во сла́ву свята́го и́мене Его́ и в прославле́ние кре́пкаго твоего́ заступле́ния. Да моли́твами твои́ми да́ст на́м Госпо́дь ми́р по́мыслов, воздержа́ние от па́губных страсте́й и от вся́кия скве́рны, и да укрепи́т во все́м ми́ре Свою́ Еди́ную Святу́ю Собо́рную и Апо́стольскую Це́рковь, ю́же стяжа́л е́сть Честно́ю Свое́ю Кро́вию. Моли́ся приле́жно, святы́й му́чениче, да благослови́т Христо́с Бо́г держа́ву на́шу, да утверди́т во Святе́й Свое́й Правосла́вней Це́ркви живы́й ду́х пра́выя ве́ры и благоче́стия, да вси́ чле́ны ея́, чи́стии от суему́дрия и суеве́рия, ду́хом и и́стиною покланя́ются Ему́ и усе́рдно пеку́тся о соблюде́нии Его́ за́поведей, да мы́ вси́ в ми́ре и благоче́стии поживе́м в настоя́щем ве́це и дости́гнем блаже́нныя ве́чныя жи́зни на Небеси́ благода́тию Го́спода на́шего Иису́са Христа́, Ему́же подоба́ет вся́кая сла́ва, че́сть и держа́ва со Отце́м и Святы́м Ду́хом, ны́не, и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание:

Велича́ем тя, страстоте́рпче святы́й Андре́е, и чтим честна́я страда́ния твоя́, я́же за Христа́ претерпе́л еси́.
СВЯТЫЕ МУЧЕНИКИ ФЛОР И ЛАВР.


Тропарь:

Преудо́бренную и богому́друю дво́ицу пресве́тлую восхва́лим, ве́рнии, по достоя́нию, Фло́ра преблаже́ннаго и Ла́вра всечестна́го, и́же усе́рдно Тро́ицу несозда́нную я́сно пропове́дасте всем, те́мже пострада́вше до кро́ве, и венцы́ пресве́тлыми увязо́стеся, моли́теся Христу́ Бо́гу, да спасе́т ду́ши на́ша.

Кондак:

Я́ко благоче́стия му́ченики и страда́льцы Христо́вы Богому́дрены, вселе́нная пресла́вно почита́ет Фло́ра и Ла́вра днесь, я́ко да улучи́м благода́ть и ми́лость моли́твами их и изба́вимся бед и напа́стей, гне́ва же и ско́рби в День Су́дный.

Молитва:

Прехва́льнии му́ченицы Фло́ре и Ла́вре, вас не земля́ потаи́ла есть, но Не́бо прия́т вы, во е́же бы́ти вам моли́твенники и предста́тели о чту́щих с любо́вию честну́ю па́мять ва́шу. Моли́теся же за ны, трудолю́бцы незло́бивии, да подви́гнет Госпо́дь и нас, в труде́х и утесне́нии су́щих, к де́ланию за́поведей Его́, да не то́кмо о пи́щи и питии́, но и о е́же ка́ко угоди́ти Го́сподеви попече́мся; споболи́те печа́лем и воздыха́нием на́шим, и да не озло́бятся до конца́ ду́ши на́ша, но да возгоря́тся любо́вию друг ко дру́гу, да пребу́дем в ми́ре и единомы́слии, я́коже и вы, самобра́тнии блаже́ннии. Наипа́че же утверди́те ны в ве́ре святе́й и пра́вей, ю́же иму́ще в сердца́х на́ших, не устраши́мся в поноше́нии и униже́нии и вся́ких обстоя́ниих, и́миже одержи́ми есмы́, но, я́ко испыта́ние си́лы ве́ры на́шея с благодаре́нием сие́ прии́мше, до́брое испове́дание соблюде́м, в не́мже и пре́йдем от юдо́ли сей в ве́чное Ца́рствие Го́спода на́шего, Ему́же сла́ва и держа́ва во ве́ки веко́в. Ами́нь.
СТРАСТНАЯ ИКОНА БОЖИЕЙ МАТЕРИ.


Тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Страстной»:

Дне́сь возсия́ неизрече́нно ца́рствующему гра́ду на́шему Москве́ ико́на Богома́тере, и, я́ко светоза́рным со́лнцем, прише́ствием тоя́ озари́ся ве́сь ми́р, Небе́сныя си́лы и души́ пра́ведных мы́сленно торжеству́ют, ра́дующеся, мы́ же, на ню́ взира́юще, к Богоро́дице со слеза́ми вопие́м: о Всеми́лостивая Госпоже́, Влады́чице Богоро́дице, моли́ся из Тебе́ воплоще́нному Христу́, Бо́гу на́шему, да пода́ст ми́р и здра́вие все́м христиа́ном по вели́цей и неизрече́нней Свое́й ми́лости.

Ин тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Страстной»:

Животворя́щей Прему́дрости исто́чник чуде́с честны́й о́браз Тво́й, Богоро́дице Де́во, моля́щеся, к нему́ любо́вию усе́рдно притека́юще, све́тло пра́зднуем и из глубины́ души́ вопие́м Ти́: спаси́, Влады́чице, ве́рою покланя́ющихся цельбоно́сному Твоему́ свято́му о́бразу, те́м, благодаря́ще, Тя́ велича́ем, я́ко Ма́терь Бо́жию, спаси́ архиере́и правосла́вныя, и сохрани́ зе́млю Ру́сскую, и вся́ лю́ди, и́же Тебе́ чту́щия, соблюди́, да хвале́бныя Ти́ да́ры, гре́шнии, прино́сим, Благода́тная: ра́дуйся, Де́во, христиа́н похвало́.

Кондак Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Страстной»:

Благода́ть прия́хом нетле́ния, е́же дарова́ла еси́ на́м, спаси́тельнаго Твоего́ целе́ния чудотво́рным Твои́м о́бразом честны́м, Богоро́дице Де́во, те́мже вопие́м Ти́ и с ра́достию зове́м, Госпоже́ Цари́це, мо́лимтися уми́льно, гре́шнии, со слеза́ми глаго́люще: о Пресвята́я Влады́чице, ско́рое на́м яви́ заступле́ние и по́мощь, спаси́ ны́ от супоста́т на́ших и от вся́кия ско́рби соблюди́, зе́млю на́шу ми́ром огради́, и вся́ лю́ди Твоя́ покры́й, и соблюди́ на Тя́ упова́ющия, потщи́ся изба́вити, да не поги́бнем зле́, раби́ Твои́, но да зове́м Ти́: ра́дуйся, Неве́сто Неневе́стная.

Молитва Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Страстной»:

О, Пресвята́я Госпоже́, Влады́чице Богоро́дице, вы́шши еси́ все́х А́нгел и Арха́нгел и всея́ тва́ри честне́йши, Помо́щница еси́ оби́димых, ненаде́ющихся наде́яние, убо́гих Засту́пница, печа́льных утеше́ние, а́лчущих Корми́тельница, наги́х одея́ние, больны́х исцеле́ние, гре́шных спасе́ние, христиа́н все́х поможе́ние и заступле́ние. О Всеми́лостивая Госпоже́, Де́во Богоро́дице, Влады́чице, ми́лостию Твое́ю спаси́ и поми́луй ра́б Твои́х, Вели́каго Господи́на и отца́ на́шего Святе́йшаго Патриа́рха (и́мя ре́к), и преосвяще́нныя митрополи́ты, архиепи́скопы и епи́скопы, и ве́сь свяще́ннический и и́ноческий чи́н, Богохрани́мую страну́ на́шу, военача́льники, градонача́льники и христолюби́вое во́инство и доброхо́ты, и вся́ правосла́вныя христиа́ны ри́зою Твое́ю честно́ю защити́, и умоли́, Госпоже́, из Тебе́ без се́мене воплоти́вшагося Христа́ Бо́га на́шего, да препоя́шет на́с си́лою Свое́ю свы́ше на неви́димыя и ви́димыя враги́ на́ша. О Всеми́лостивая Госпоже́, Влады́чице Богоро́дице, воздви́гни на́с из глубины́ грехо́вныя и изба́ви на́с от гла́да, губи́тельства, от тру́са и пото́па, от огня́ и меча́, от нахожде́ния иноплеме́нных и междоусо́бныя бра́ни, и от напра́сныя сме́рти, и от нападе́ния вра́жия, и от тлетво́рных ве́тр, и от смертоно́сныя я́звы, и от вся́каго зла́. Пода́ждь, Госпоже́, ми́р и здра́вие рабо́м Твои́м, все́м правосла́вным христиа́ном, и просвети́ и́м у́м и о́чи серде́чныя, е́же ко спасе́нию, и сподо́би ны́, гре́шныя рабы́ Твоя́, Ца́рствия Сы́на Твоего́, Христа́ Бо́га на́шего, я́ко держа́ва Его́ благослове́на и препросла́влена, со Безнача́льным Его́ Отце́м, и с Пресвяты́м и Благи́м и Животворя́щим Его́ Ду́хом, ны́не, и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.
СВЯТОЙ МУЧЕНИК АРХИДИАКОН ЛАВРЕНТИЙ.


Тропарь священномученику Лаврентию Римскому, архидиакону:

Му́ченик Твой, Го́споди, Лавре́нтий во страда́нии свое́м вене́ц прия́т нетле́нный от Тебе́, Бо́га на́шего, име́яй бо кре́пость Твою́, мучи́телей низложи́, сокруши́ и де́монов немощны́я де́рзости. Того́ моли́твами спаси́ ду́ши на́ша.

Кондак священномученику Лаврентию Римскому, архидиакону:

Огне́м Боже́ственным распали́в се́рдце твое́, огнь страсте́й до конца́ испепели́л еси́, страда́льцев утвержде́ние, Богоно́се му́чениче Лавре́нтие, и в страда́ниих вопия́л еси́ ве́рно: ничто́же мя разлучи́т любве́ Христо́вы.
СВЯТОЙ ПРЕПОДОБНЫЙ ПСОЙ ЕГИПЕТСКИЙ.
ТОЛГСКАЯ ИКОНА БОЖИЕЙ МАТЕРИ.


Тропарь:

Днесь све́тло сия́ет на То́лге о́бpаз Твой, Пpечи́стая Де́во Богоpо́дице, и, я́ко со́лнце незаходи́мое, всегда́ ве́pным подаде́ся, его́же ви́дев на возду́се, неви́димо А́нгелы, я́ко ники́м, деpжи́ма, пpеосвяще́нный епи́скоп гpа́да Росто́ва Тpи́фон тече́ ко явле́нному светя́щемуся столпу́ о́гненну, и по вода́м, я́ко по су́ху, пpе́йде, и моля́щеся Ти ве́pно о па́стве и о лю́дех. И мы, к Тебе́ пpитека́юще, зове́м: Пpесвята́я Де́во Богоpо́дице, ве́pно Тя сла́вящих спаса́й, стpану́ на́шу, аpхиеpе́ев и вся Росси́йския наpо́ды от всех бед избавля́й по вели́цей Твоей ми́лости.

Кондак:

Чу́дное и богоприя́тное светоно́снаго зра́ка Твоего́ явле́ние, Пречи́стая Де́во, с ве́рою взира́ющим быва́ет изве́стное ча́яние спасе́ния, столпо́м бо о́гненным явля́ющи предста́тельство, неусы́пное и те́плое за ны к Бо́гу возсыла́еши моле́ние, и́мже страну́ Росси́йскую от вся́ких бед изба́ви, мо́лимся, да ра́достными усты́ вопие́м Ти вси́: ра́дуйся, Предводи́тельнице ве́чнаго блаже́нства.

Величание:

Велича́ем Тя, Пресвята́я Де́во, Богоизбра́нная Отрокови́це, и чтим о́браз Твой святы́й, и́мже то́чиши исцеле́ния всем с ве́рою притека́ющим.
ПЕНЗЕНСКАЯ-КАЗАНСКАЯ ИКОНА БОЖИЕЙ МАТЕРИ.


Тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Казанской» (Пензенской):

Засту́пнице усе́рдная, Ма́ти Го́спода Вы́шняго, за всех мо́лиши Сы́на Твоего́, Христа́ Бо́га на́шего, и всем твори́ши спасти́ся, в держа́вный Твой покро́в прибега́ющим. Всех нас заступи́, о Госпоже́, Цари́це и Влады́чице, и́же в напа́стех, и в ско́рбех, и в боле́знех обремене́нных грехи́ мно́гими, предстоя́щих и моля́щихся Тебе́ умиле́нною душе́ю и сокруше́нным се́рдцем пред пречи́стым Твои́м о́бразом со слеза́ми и невозвра́тно наде́жду иму́щих на Тя, избавле́ния всех зол, всем поле́зная да́руй, и вся спаси́, Богоро́дице Де́во: Ты бо еси́ Боже́ственный покро́в рабо́м Твои́м.

Кондак Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Казанской» (Пензенской):

Притеце́м, лю́дие, к ти́хому сему́ и до́брому приста́нищу, ско́рой Помо́щнице, гото́вому и те́плому спасе́нию, покро́ву Де́вы, ускори́м на моли́тву и потщи́мся на покая́ние: источа́ет бо нам неоску́дныя ми́лости Пречи́стая Богоро́дица, предваря́ет на по́мощь и избавля́ет от вели́ких бед и зол благонра́вныя и богобоя́щияся рабы́ Своя́.
РОЖДЕСТВО СВЯТИТЕЛЯ НИКОЛАЯ ЧУДОТВОРЦА.

Тропарь на рождество святителя Николая Чудотворца:

Чу́дное и сла́вное рождество́ твое́, святи́телю Нико́лае, Це́рковь днесь правосла́вных све́тло пра́зднует, и́бо стоя́нием ногу́ твое́ю яви́ тя Госпо́дь и провозвести́ бы́ти свети́льника и учи́теля ми́ряном, весь мир обогаща́юща и просвеща́юща чудесы́. Тем вопие́м ти: моли́ Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак на рождество святителя Николая Чудотворца:

В Ми́рех ро́ждься, свя́те Нико́лае, от благоро́дна ко́рене, я́ко благопло́дна ветвь, прозя́бл еси́, испо́лнь бо быв Боже́ственных даро́в, я́ко со́лнце заря́ми, весь мир чудесы́ просвети́л еси́. Сего́ ра́ди прославля́ем тя, я́ко ученика́ и таи́нника Бо́жия благода́ти.
СВЯТАЯ ПРЕПОДОБНОМУЧЕНИЦА ПАРАСКЕВА РИМСКАЯ.


Тропарь:

Тща́ние иму́щи сообра́зно и́мени твоему́, тезоимени́тая, равноимя́нную тебе́ ве́ру в сожи́тельство избра́ла еси́, Параске́во победоно́сная, те́мже излива́еши исцеле́ния и мо́лишися о душа́х на́ших.

Кондак:

Храм твой, всечестна́я, я́ко враче́бницу душе́вную обре́тше, в нем вси ве́рнии велегла́сно почита́ем тя, преподобному́ченице Параске́во сла́вная.

Ин кондак:

Страстоте́рпице, ве́рнии, песнь Параске́ве, прииди́те, согла́сно воспои́м, облистава́ет бо чудесы́ в ми́ре, отгоня́ющи пре́лести тьму, подаю́щи ве́рным благода́ть незави́стную, зову́щим: ра́дуйся, му́ченице многострада́льная.