Если у вас возникают какие-то проблемы с сайтом, используйте адрес http://photoclubs.ru Проблем быть не должно. 

Есть желание помочь сайту материально? Сделайте перевод на 4817760231077102 сбер.Любая сумма будет полезна.

+534 RSS-лента RSS-лента

Блог Ирины.

Автор блога: Ирина
Все рубрики
СВЯТОЙ ВЕЛИКОМУЧЕНИК И ЦЕЛИТЕЛЬ ПАНТЕЛЕИМОН.

Тропарь, глас 3:

Стpастоте́pпче святы́й и целе́бниче Пантелеи́моне, моли́ Ми́лостиваго Бо́га, да пpегpеше́ний оставле́ние пода́ст душа́м на́шим.

Кондак, глас 5:

Подража́тель сый Ми́лостиваго, и исцеле́ний благода́ть от Него́ прие́м, страстоте́рпче и му́чениче Христа́ Бо́га, моли́твами твои́ми душе́вныя на́ша неду́ги исцели́, отгоня́ при́сно борца́ собла́зны от вопию́щих ве́рно: спаси́ ны, Го́споди.

Молитва:

О вели́кий уго́дниче Христо́в, страстоте́рпче и врачу́ многоми́лостивый, Пантелеи́моне! Умилосе́рдися надо́ мно́ю, гре́шным рабо́м, услы́ши стена́ние и вопль мой, уми́лостиви Небе́снаго, верхо́внаго Врача́ душ и теле́с на́ших, Христа́ Бо́га на́шего, да да́рует ми исцеле́ние от гнету́щаго мя неду́га. Приими́ недосто́йное моле́ние грешне́йшаго па́че всех челове́к. Посети́ мя благода́тным посеще́нием. Не возгнуша́йся грехо́вных язв мои́х, пома́жи еле́ем ми́лости твоея́ и исцели́ мя: да, здрав сый душе́ю и те́лом, оста́ток дний мои́х, благода́тию Бо́жиею, возмогу́ провести́ в покая́нии и угожде́нии Бо́гу и сподо́блюся восприя́ти благи́й коне́ц живота́ моего́. Ей, уго́дниче Бо́жий! Умоли́ Христа́ Бо́га, да предста́тельством твои́м да́рует ми здра́вие те́лу и спасе́ние души́ мое́й. Ами́нь.

Величание:

Велича́ем тя, страстоте́рпче святы́й, великому́чениче и целе́бниче Пантелеи́моне, и чтим честна́я страда́ния твоя́, я́же за Христа́ претерпе́л еси́.
СВЯТЫЕ БЛАГОВЕРНЫЕ КНЯЗЬЯ БОРИС И ГЛЕБ.

Тропарь, глас 2:

Правди́вая страстоте́рпца и и́стинная Ева́нгелия Христо́ва послу́шателя, целому́дренный Рома́не с незло́бивым Дави́дом, не сопроти́в ста́ста врагу́ су́щу бра́ту, убива́ющему телеса́ ва́ша, душа́м же косну́тися не могу́щу. Да пла́чется у́бо злый властолю́бец, вы же ра́дующеся с ли́ки А́нгельскими, предстоя́ще Святе́й Тро́ице, моли́теся о держа́ве сро́дников ва́ших, богоуго́дней бы́ти, и сыново́м Росси́йским спасти́ся.


Ин кондак, глас 8:

А́ще и убие́ни бы́сте и во гробе́х положе́ни, но на Вы́шнее Ца́рство преидо́сте, о́ваго бо ко́пии насу́нуша, друга́го же, я́ко а́гнца незло́бива, ноже́м заре́заша, тем и кровь ва́ша бысть исцеле́ние ми́ру, ве́рою призыва́ющим вас, святи́и, на по́мощь.


Молитва:

О дво́ице свяще́нная, страстоте́рпцы Бори́се и Гле́бе! Не забу́дите нас, раб Бо́жиих (имена), но я́ко засту́пницы, ва́шим си́льным хода́тайством пред Христо́м Бо́гом нас поми́луйте; от нечистоты́ сохрани́те, от ско́рби, озлобле́ний и внеза́пной сме́рти изба́вите. Испроси́те у Великодарови́таго Влады́ки нам оставле́ние прегреше́ний на́ших, единомы́слие и здра́вие. Снабдева́йте заступле́нием ва́шим прихо́д сей, дом (святы́й храм) сей и вся чту́щия святу́ю па́мять ва́шу во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание:

Велича́ем вас, страстоте́рпцы святи́и Бори́се и Гле́бе, и чтим честна́я страда́ния ва́ша, я́же за Христа́ претерпе́ли есте́.
СВЯТОЙ ПРОРОК ИЛИЯ.


Тропарь, глас 4:

Во пло́ти А́нгел, проро́ков основа́ние, вторы́й Предте́ча прише́ствия Христо́ва Илия́ сла́вный, свы́ше посла́вый Елисе́еви благода́ть, неду́ги отгоня́ти и прокаже́нныя очища́ти, те́мже и почита́ющим его́ то́чит исцеле́ния.

Кондак, глас 2:

Проро́че и прови́дче вели́ких дел Бо́га на́шего, Илие́ великоимени́те, веща́нием твои́м уста́вивый водото́чныя о́блаки, моли́ о нас еди́наго Человеколю́бца.

Молитва:

О святы́й проро́че Бо́жий Илие́, моли́ о нас Человеколю́бца Бо́га, да пода́ст нам, раба́м Бо́жиим (имена), дух покая́ния и сокруше́ния о гресе́х на́ших, и всеси́льною Свое́ю благода́тию да помо́жет нам пути́ нече́стия оста́вити, преспева́ти же во вся́ком де́ле бла́зе, и в борьбе́ со страстьми́ и похотьми́ на́шими да укрепи́т нас; да всади́т в сердца́ на́ша дух смире́ния и кро́тости, дух братолю́бия и незло́бия, дух терпе́ния и целому́дрия, дух ре́вности ко сла́ве Бо́жией и о спасе́нии свое́м и бли́жних до́брое попече́ние. Отврати́ от нас предста́тельством твои́м пра́ведный гнев Бо́жий, да та́ко в ми́ре и благоче́стии пожи́вше в сем ве́це, сподо́бимся прича́стия ве́чных благ во Ца́рствии Го́спода и Спа́са на́шего Иису́са Христа́, Ему́же подоба́ет честь и поклоне́ние, со Безнача́льным Его́ Отце́м и Пресвяты́м Ду́хом, во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание:

Велича́ем тя, святы́й сла́вный проро́че Бо́жий Илие́, и чтим, е́же на Небеса́ на колесни́це о́гненней, пресла́вное восхожде́ние твое́.
С ДНЁМ ВДВ!
СВЯТАЯ ВЕЛИКОМУЧЕНИЦА МАРИНА (МАРГАРИТА).

Тропарь, глас 4:

А́гница Твоя́, Иису́се, Мари́на зове́т ве́лиим гла́сом: Тебе́, Женише́ мой, люблю́, и, Тебе́ и́щущи, страда́льчествую, и сраспина́юся, и спогреба́юся креще́нию Твоему́, и стражду́ Тебе́ ра́ди, я́ко да ца́рствую в Тебе́, и умира́ю за Тя, да и живу́ с Тобо́ю, но я́ко же́ртву непоро́чную приими́ мя, с любо́вию поже́ршуюся Тебе́. Тоя́ моли́твами, я́ко Ми́лостив, спаси́ ду́ши на́ша.

Кондак, глас 3:

Де́вства добро́тами преиспещре́нна, де́во, нетле́нными венцы́ венча́лася еси́, Мари́но, кровьми́ же му́ченичества обагре́на, чудесы́ просвети́вшися исцеле́ний, благоче́стно, му́ченице, прия́ла еси́ по́честь побе́ды твоего́ страда́ния.

Ин кондак, глас 3:

Мари́на днесь вра́жию главу́ сокруша́ет, побе́ды вене́ц с Небесе́ прие́мши. Его́же бо проро́цы удержа́ти не возмого́ша, того́ она́, связа́вши, уязви́. Сего́ ра́ди показа́ся му́чеником украше́ние, вку́пе же и похвала́.


Величание:

Величаем тя, страстотерпице Христова Марино, и чтим честное страдание твое, еже за Христа претерпела еси.
СВЯТОЙ РАВНОАПОСТОЛЬНЫЙ КНЯЗЬ ВЛАДИМИР, ВО СВЯТОМ КРЕЩЕНИИ ВАСИЛИЙ.

Тропарь, глас 4:

Уподо́бился еси́ купцу́, и́щущему до́бpаго би́сеpа, славнодеpжа́вный Влади́миpе, на высоте́ стола́ седя́ ма́теpе гpадо́в, богоспаса́емаго Ки́ева: испыту́я же и посыла́я к Ца́pскому гpа́ду уве́дети пpавосла́вную ве́pу, обpе́л еси́ бесце́нный би́сеp - Хpиста́, избpа́вшаго тя я́ко втоpа́го Па́вла, и оттpя́сшаго слепоту́ во святе́й купе́ли, душе́вную вку́пе и теле́сную. Те́мже пpа́зднуем твое́ успе́ние, лю́дие твои́ су́ще: моли́ спасти́ся держа́вы твоея́ Росси́йския нача́льником и мно́жеству владо́мых.

Ин тропарь, глас 1:

Я́ко нача́льнику Креще́ния и ко́реню ве́ры Боже́ственныя, и́долов разруши́телю, блаже́нне кня́же Васи́лие равноапо́стольне, вопие́м ти: сла́ва вразу́мльшему тя Христу́ Бо́гу, сла́ва освяти́вшему тя Креще́нием Свои́м, сла́ва просвети́вшему тобо́ю всю страну́ Ру́сскую.

Кондак, глас 8:

Изря́дному воево́де и правове́рному, благода́рственная воспису́ет ти вся Русь, Васи́лие, иму́щи тя нача́льника и засту́пника, я́ко изба́вил еси́ нас от вся́кия скве́рны и ле́сти, те́мже ти вопие́м: ра́дуйся, вели́кий кня́же Влади́мире преблаже́нне.

Ин кондак, глас 4:

Оте́ческу пре́лесть, и́долы, я́ко су́етни, отве́рг, Христа́, всех и́стиннаго Бо́га, Царя́ и Благода́теля, позна́л еси́. Те́мже и лю́ди, изря́дны Тому́, святы́м Креще́нием просвети́л еси́, пресла́вне Влади́мире. Сего́ ра́ди почита́ем тя, я́ко Тро́ице служи́теля, Христа́ моли́ дарова́ти нам ве́лию ми́лость.

Молитва:

О вели́кий уго́дниче Бо́жий, равноапо́стольный кня́же Влади́мире! При́зри на не́мощи на́ши и умоли́ Премилосе́рдаго Царя́ Небе́снаго, да не прогне́вается на ны зело́ и да не погуби́т нас со беззако́ньми на́шими, но да поми́лует и спасе́т нас по ми́лости Свое́й, да всади́т в сердца́ на́ша покая́ние и спаси́тельный страх Бо́жий, да просвети́т Свое́ю благода́тию ум наш, во е́же оста́вити нам стези́ нече́стия и на путь спасе́ния обрати́тися, неукло́нно же за́поведи Бо́жия твори́ти и уста́вы Святы́я Це́ркве соблюда́ти. Моли́, благосе́рде, Человеколю́бца Бо́га, да яви́т нам вели́кую ми́лость Свою́: да изба́вит нас от смертоно́сных боле́зней и от вся́каго зла, да сохрани́т и спасе́т рабо́в Бо́жиих (имена) от всех ко́зней и наве́тов вра́жиих и да все мы сподо́бимся с тобо́ю ве́чнаго блаже́нства, хва́ляще и превознося́ще Бо́га во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание:

Велича́ем тя, святы́й равноапо́стольный кня́же Влади́мире, и чтим святу́ю па́мять твою́, и́долы попра́вшаго и всю Росси́йскую зе́млю святы́м Креще́нием просвети́вшаго.
СВЯТАЯ РАВНОАПОСТОЛЬНАЯ КНЯГИНЯ ОЛЬГА.

ПОЗДРАВЛЯЮ С ИМЕНИНАМИ ВСЕХ ЖЕНЩИН, НОСЯЩИХ ЭТО ПРЕКРАСНОЕ ИМЯ!
КАЗАНСКАЯ ИКОНА БОЖИЕЙ МАТЕРИ.
Тропарь, глас 4:

Засту́пнице усе́рдная, Ма́ти Го́спода Вы́шняго, за всех мо́лиши Сы́на Твоего́ Христа́ Бо́га на́шего, и всем твори́ши спасти́ся, в держа́вный Твой покро́в прибега́ющим. Всех нас заступи́, о Госпоже́ Цари́це и Влады́чице, и́же в напа́стех и в ско́рбех, и в боле́знех обремене́нных грехи́ мно́гими, предстоя́щих и моля́щихся Тебе́ умиле́нною душе́ю и сокруше́нным се́рдцем, пред пречи́стым Твои́м о́бразом со слеза́ми, и невозвра́тно наде́жду иму́щих на Тя, избавле́ния всех зол, всем поле́зная да́руй, и вся спаси́, Богоро́дице Де́во: Ты бо еси́ Боже́ственный покро́в рабо́м Твои́м.

Кондак, глас 8:

Притеце́м, лю́дие, к ти́хому сему́ и до́брому приста́нищу, ско́рой Помо́щнице, гото́вому и те́плому спасе́нию, покро́ву Де́вы, ускори́м на моли́тву и потщи́мся на покая́ние: источа́ет бо нам неоску́дныя ми́лости Пречи́стая Богоро́дица, предваря́ет на по́мощь, и избавля́ет от вели́ких бед и зол благонра́вныя и богобоя́щияся рабы́ Своя́.


Величание:

Велича́ем Тя, Пресвята́я Де́во, и чтим о́браз Твой святы́й, от него́же истека́ет благода́тная по́мощь всем, с ве́рою притека́ющим к нему́.
СОБОР СВЯТЫХ ДВЕНАДЦАТИ АПОСТОЛОВ.
Когда позвал Господь и Царь,
Оставил мытницу мытарь,
Оставил сеть свою рыбарь, -
Так собралось в конце концов
Двенадцать нищих простецов,
Двенадцать спутников Христа,
Причастников Его креста.
Не звал богатых Он,
Ни тех, кто знатен иль учён,
Кто знал до буквы весь закон, -
Чтоб всякий видел - Правду дать
Лишь Божья может благодать,
Что всех мудрей рыбак простой,
Когда живёт в нём Дух Святой.

В. Афанасьев.
СВЯТЫЕ ПЕРВОВЕРХОВНЫЕ АПОСТОЛЫ ПЁТР И ПАВЕЛ.
Тропарь, глас 4:

Апо́столов первопресто́льницы, и вселе́нныя учи́телие, Влады́ку всех моли́те мир вселе́нней дарова́ти и душа́м на́шим ве́лию ми́лость.

Кондак, глас 2:

Тве́рдыя и боговеща́нныя пропове́датели, верх апо́столов Твои́х, Го́споди, прия́л еси́ в наслажде́ние благи́х Твои́х и поко́й: боле́зни бо о́нех и смерть прия́л еси́ па́че вся́каго всепло́дия, Еди́не, све́дый серде́чная.

Величание

Велича́ем вас, апо́столи Христо́вы Пе́тре и Па́вле, весь мир уче́ньми свои́ми просвети́вшия и вся концы́ ко Христу́ приве́дшия.