Если у вас возникают какие-то проблемы с сайтом, используйте адрес http://photoclubs.ru Проблем быть не должно. 

Есть желание помочь сайту материально? Сделайте перевод на 4817760231077102 сбер.Любая сумма будет полезна.

+534 RSS-лента RSS-лента

Блог Ирины.

Автор блога: Ирина
Все рубрики
СВЯТИТЕЛЬ МИТРОФАН ВОРОНЕЖСКИЙ.


Тропарь, глас 4:

Пра́вило ве́ры и о́браз кро́тости, сло́вом и житие́м, па́стве твое́й, о́тче смиренному́дре Митрофа́не, был еси́. Те́мже и во све́тлостех святы́х, со́лнца светле́йше возсия́л еси́, венце́м нетле́ния и сла́вы украша́емь, моли́ Христа́ Бо́га, стране́ на́шей и гра́ду твоему́ в ми́ре спасти́ся.

Кондак, глас 8:

Воздержа́нием те́ло ду́ху порабо́тив, ду́шу же равноа́нгельну сотвори́в, святи́тельскою оде́ялся еси́ оде́ждою, я́ко вене́ц свяще́нства, и ны́не, всех Влады́це предстоя́, моли́, всеблаже́нне Митрофа́не, умири́ти и спасти́ ду́ши на́ша.

Молитва:

О святи́телю о́тче Митрофа́не! Приими́ сие́ ма́лое моле́ние от нас, гре́шных раб Бо́жиих (имена), к тебе́ прибега́ющих, и те́плым твои́м предста́тельством умоли́ Го́спода и Бо́га на́шего, Иису́са Христа́, я́ко да пода́ст нам согреше́ний на́ших проще́ние и изба́вит нас от бед, печа́лей, ско́рби и боле́зней душе́вных и теле́сных, обдержа́щих нас; да пода́ст вся на по́льзу настоя́щаго жития́ на́шего потре́бная; да да́рует нам сконча́ти житие́ сие́ привре́менное в покая́нии и да сподо́бит нас, гре́шных и недосто́йных, Небе́снаго Ца́рствия Своего́, во е́же со все́ми святы́ми сла́вити Его́ безконе́чное милосе́рдие, со Безнача́льным Его́ Отце́м и Святы́м и Животворя́щим Его́ Ду́хом, во ве́ки веко́в. Ами́нь.
СВЯТОЙ ВАСИЛИЙ БЛАЖЕННЫЙ.


Тропарь, глас 8:

Житие́ твое́, Васи́лие, нело́жное, и чистота́ нескве́pна, Хpиста́ pа́ди те́ло твое́ изнуpи́л еси́ посто́м и бде́нием, и мpа́зом и теплото́ю со́лнечную, и слото́ю, и дожде́вным о́блаком, и пpосвети́ся лице́ твое́, я́ко со́лнце, и ны́не пpихо́дят к тебе́ Росси́йстии наpо́ди и вси́ лю́дие, пpославля́юще свято́е твое́ успе́ние. Тем Хpиста́ Бо́га моли́, да изба́вит ны от ва́pваpскаго плене́ния и междоусо́бныя бpа́ни, и миp ми́pови пода́ст, и душа́м на́шим ве́лию ми́лость.

Ин тропарь, глас 8:

Я́коже бо со́лнце и луна́ нагото́ю свое́ю не срамля́ются, та́ко и ты, уго́дниче Христо́в Васи́лие, наг сый, не срамля́шеся, восприя́т бо ри́зу Ада́ма первозда́ннаго, ю́же он ноша́ше пре́жде в раи́, ты же сию́ на земли́ поноси́л еси́; и был еси́ до́брый купе́ц: ели́ко име́яше, вся оста́ви и купи́ мздо́ю терпе́ния своего́ село́, на не́мже сокрове́н безце́нный Би́сер, Христо́с. Сего́ ра́ди яви́ся всем гре́шным о́браз покая́ния и всели́ся в ра́йскую широту́, и, предстоя́ Христо́ви, не забу́ди град, в не́мже обита́, и лю́ди, преблаже́нне, и моли́ спасти́ ду́ши на́ша.

Ин тропарь, глас 1:

Плоть удручи́вшу ти злострада́нием, ду́шу же просвети́вшу чистото́ю се́рдца, обогати́лся еси́ благода́тию Пресвята́го Ду́ха, Васи́лие, дарова́ти тре́бующим поле́зная. Сего́ ра́ди неду́жнии, притека́юще к цельбопода́тельному твоему́ гро́бу, премудроюро́де, незави́стно прие́млют боле́зней отложе́ние и благода́рственно воспева́ют просла́вльшаго тя, Еди́наго Человеколю́бца.

Кондак, глас 4:

Ду́хом Бо́жиим води́м, преблаже́нне Васи́лие, отря́сл еси́ мирски́й мяте́ж, и жития́ треволне́ния возгнуша́лся еси́, и совле́кся одея́ний тле́нных, и обле́кся в ри́зу безстра́стия, убежа́л еси́ ловле́ния льсти́ваго мироде́ржца, и был еси́ стра́нен во твое́м язы́це, и, па́че земна́го бога́тства избра́в бога́тство Небе́сное, увя́злся еси́ венце́м терпе́ния. И ны́не, преблаже́нне Васи́лие, моли́ Христа́ Бо́га о творя́щих святу́ю па́мять твою́, да зове́м ти: ра́дуйся, преблаже́нне Васи́лие.

Ин кондак, глас 4:

Яви́л тя есть Госпо́дь ны́нешнему ро́ду исцели́теля боле́знем и прогони́теля неду́гом любо́вию, Васи́лие, притека́ющим к тебе́ и призыва́ющим ве́рою моли́твы твоя́.


Молитва:

О уго́дниче Христо́в, преблаже́нне Васи́лие! Услы́ши ны, многогре́шныя, ны́не вопию́щия к тебе́: поми́луй ны, раб Бо́жиих (имена), и умилосе́рдися над убо́жеством на́шим! и моли́твами твои́ми исцели́ всяк неду́г и боле́знь души́ и те́ла на́шего гре́шнаго, и сподо́би ны тече́ние жи́зни сея́ невреди́мо, от ви́димых и неви́димых враг, и безгре́шно прейти́, и христиа́нскую кончи́ну непосты́дну, ми́рну, безмяте́жну, и Небе́снаго Ца́рствия насле́дие получи́ти, со все́ми святы́ми, во ве́ки веко́в. Ами́нь.
СВЯТОЙ ПЕРВОМУЧЕНИК АРХИДИАКОН СТЕФАН.

Тропарь, глас 4:

По́двигом до́брым подвиза́лся еси́, первому́чениче Христо́в, и апо́столе, и архидиа́коне Стефа́не и мучи́телей обличи́л еси́ нече́стие. Ка́мением бо побие́н от рук беззако́нных, вене́ц от я́же свы́ше десни́цы прия́л еси́, и к Бо́гу взыва́л еси́ вопия́: Го́споди, не поста́ви им греха́ сего́.

Ин тропарь, глас 4:

Ца́рским венце́м венча́ся твой верх от страда́ний, я́же претерпе́л еси́ по Христе́ Боз́е, му́чеников первострада́льче Стефа́не, ты бо, иуде́йское обличи́вый неи́стовство, ви́дел еси́ твоего́ Спа́са одесну́ю Отца́: Того́ у́бо моли́ о душа́х на́ших.

Ин тропарь, глас 3:

Апо́столом совсе́льник и страстоте́рпцем первострада́лец, Христо́в служи́тель, прехва́льне Стефа́не, пе́рвее бо соверши́в муче́ния тече́ние, безчи́сленныя ро́ды челове́к ра́вно Подвигополо́жнику Христу́ приведе́. Те́мже я́ко апо́стола и страда́льца верхо́внаго чту́ще тя, мо́лим: моли́ Христа́ Бо́га дарова́ти нам ве́лию ми́лость.

Кондак, глас 3:

Влады́ка вчера́ нам пло́тию прихожда́ше, и раб днесь от пло́ти исхожда́ше; вчера́ Ца́рствуяй пло́тию роди́ся, днесь раб ка́мением побива́ется. Того́ ра́ди и скончава́ется первому́ченик и Боже́ственный Стефа́н.

Ин кондак, глас 6:

Пе́рвый се́ялся еси́ на земли́ Небе́сным де́лателем, всехва́льне Стефа́не, пе́рвый на земли́ за Христа́ кровь излия́л еси́, блаже́нне, пе́рвый от Него́ побе́ды венце́м увя́злся еси́ на Небесе́х, страда́льцев нача́ло, вене́чниче, му́чеников первострада́льне.

Молитва:

О святы́й первому́чениче, апо́столе архидиа́коне Стефа́не! Прекло́ньше коле́на души́ и се́рдца на́шего, тя мо́лим: воздежи́ ру́це твои́ ко Го́споду и сподви́жи всему́ ро́ду челове́ческому Предста́тельницу и Хода́таицу к Сы́ну Своему́, Пресвяту́ю Ма́терь Де́ву, и о нас (имена), при́сно прогневля́ющих грехо́м и ле́ностию, моли́ Блага́го Спа́са на́шего, да пода́ст нам благода́ть во благовре́менную по́мощь к покая́нию, и твои́м предста́тельством и заступле́нием Пресвяты́я Ма́тере Своея́, в день он стра́шный и пра́ведный, да не поста́вит пред на́ми грехи́ на́ша, но по щедро́там Свои́м, тобо́ю умоле́н быв, да рече́т душе́ на́шей: спасе́ние ва́ше есмь Аз во ве́ки веко́в. Ами́нь.


Величание:

Велича́ем тя, страстоте́рпче святы́й Стефа́не, и чтим честна́я страда́ния твоя́, я́же за Христа́ претерпе́л еси́.
СВЯТОЙ МУЧЕНИК ИОАНН ВОИН.

Тропарь, глас 4:

Всеблага́го Бо́га и Цаpя́ благове́pный pаб и во́ин яви́лся еси́, Иоа́нне чудоде́телю, постpа́дав бо pа́ди ве́pы му́жески, блаже́нно же сконча́в тече́ние, зpи́ши Всетвоpца́ Го́спода в Небесе́х светле́йше. От Него́же пpие́м даpова́ние чуде́с, стpа́ждущим челове́ком во вся́ких напа́стех помога́еши, укpепля́еши во́ины в pа́тех, от вpаго́в плене́ния, pан же и внеза́пных смеpте́й и от бед лю́тых изыма́еши. Те́мже моли́ Влады́ку Хpиста́, пpиснопа́мятне, да во вся́ком обстоя́нии сотвоpи́т нам ми́лость, и не введе́т нас во искуше́ния, но спасе́т ду́ши на́ша, я́ко Человеколю́бец.

Ин тропарь, глас 8:

Блаже́нство ева́нгельское возлюби́в, Богому́дре Иоа́нне, чистоту́ се́рдца де́вством почти́л еси́. Те́мже суету́ ми́ра сего́ пренебре́г, устреми́лся еси́ зре́ти Бо́га, И́же тя просла́ви чудесы́ во врачева́нии разли́чне стра́ждущих. Сего́ ра́ди мо́лим тя: проси́ нам у Христа́ Го́спода вся́ких скорбе́й избавле́ния и получе́ния Ца́рства Небе́снаго.

Ин кондак, глас 3:

Вели́кая ско́рбным лю́дем ра́дость в беда́х обрета́ешися, чудотво́рче Иоа́нне, вся́кия бо стра́сти моля́щим тя врачу́еши, исполня́я их проше́ния. Те́мже и ны́не моли́ Го́спода, да спасе́т ны в ми́лости Свое́й.

Молитва:

О вели́кий Христо́в му́чениче Иоа́нне, правове́рных побо́рниче, враго́в прогони́телю и оби́димых засту́пниче! Услы́ши нас, в беда́х и ско́рбях моля́щихся тебе́, я́ко дана́ тебе́ бысть благода́ть от Бо́га печа́льныя утеша́ти, немощны́м помога́ти, непови́нныя от напра́сныя сме́рти избавля́ти и за всех зле стра́ждущих моли́тися. Бу́ди у́бо и нам побо́рник кре́пок на вся ви́димыя и неви́димыя враги́ на́ша, я́ко да твое́ю по́мощию и побо́рством по нас посра́мятся вси явля́ющии нам зла́я. Умоли́ Го́спода на́шего, да сподо́бит ны гре́шныя и недосто́йныя рабы́ Своя́ получи́ти от Него́ неизрече́нная блага́я, я́же угото́ва лю́бящим Его́, в Тро́ице Святе́й сла́вимаго Бо́га, всегда́ ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.
СМОЛЕНСКАЯ ИКОНА БОЖИЕЙ МАТЕРИ "ОДИГИТРИЯ".


Тропарь, глас 4:

К Богоро́дице приле́жно ны́не притеце́м, гре́шнии и смире́ннии, и припаде́м, в покая́нии зову́ще из глубины́ души́: Влады́чице, помози́, на ны милосе́рдовавши, потщи́ся, погиба́ем от мно́жества прегреше́ний, не отврати́ Твоя́ рабы́ тщи, Тя бо и еди́ну наде́жду и́мамы.

Кондак, глас 6:

Предста́тельство христиа́н непосты́дное, хода́тайство ко Творцу́ непрело́жное, не пре́зри гре́шных моле́ний гла́сы, но предвари́, я́ко Блага́я, на по́мощь нас, ве́рно зову́щих Ти: ускори́ на моли́тву и потщи́ся на умоле́ние, предста́тельствующи при́сно, Богоро́дице, чту́щих Тя.

Ин кондак, глас 6:

Не и́мамы ины́я по́мощи, не и́мамы ины́я наде́жды, ра́зве Тебе́, Влады́чице, Ты нам помози́, на Тебе́ наде́емся и Тобо́ю хва́лимся, Твои́ бо есмы́ раби́, да не постыди́мся.

Молитва:

К кому́ возопию́, Влады́чице? К кому́ прибе́гну в го́рести мое́й, а́ще не к Тебе́, Цари́це Небе́сная? Кто плач мой услы́шит и воздыха́ние прии́мет, а́ще не Ты, Пренепоро́чная, Наде́ждо христиа́н и Прибе́жище нам, гре́шным? Кто па́че Тебе́ в несча́стиих защити́т? Услы́ши стена́ние мое́ и приклони́ у́хо Твое́ ко мне, Влады́чице и Ма́ти Бо́га моего́. Не пре́зри и́щущаго Твоея́ по́мощи и не отри́ни мене́ гре́шнаго, Цари́це Небе́сная! Научи́ мене́ исполня́ти во́лю Сы́на Твоего́ и да́руй жела́ние всегда́ сле́довати Его́ святы́м за́поведем. За мой ро́пот в боле́знях, труда́х и несча́стиях не отступи́ от мене́, но бу́ди Ма́терию и Покрови́тельницею мене́ малоду́шнаго, Цари́це моя́ Преблага́я, Засту́пнице Усе́рдная! Твои́м хода́тайством прегреше́ния моя́ покры́й, от ви́димых и неви́димых враго́в защити́, сердца́ вражду́ющих про́тив мене́ смягчи́ и Христо́вою любо́вию согре́й их. Мне же немощно́му да́руй Твою́ всеси́льную по́мощь победи́ти моя́ грехо́вныя привы́чки, да́бы, очи́щенный покая́нием и после́дующею доброде́тельною жи́знию, в обще́нии со Свято́ю Це́рковью прове́л остальны́я дни земна́го стра́нствия. Предста́ни мне, Наде́ждо всех христиа́н, в час кончи́ны моея́ и подкрепи́ мою́ ве́ру в сме́ртный тя́жкий час. Вознеси́ за мене́, многопрегреша́ющаго в жи́зни сей, Твоя́ всеси́льныя моли́твы по отше́ствии мое́м, да оправда́ет мене́ Госпо́дь и соде́лает прича́стником Его́ бесконе́чных ра́достей. Ами́нь.
СВЯТАЯ БЛАЖЕННАЯ МАТРОНА АНЕМНЯСЕВСКАЯ.


Тропарь блаженной Матроне Анемнясевской, Касимовской, глас 8:

Я́ко зарни́ца небе́снаго огня́ возсия́ в рязанстей стране́ блаже́нная ста́рица свята́я Матро́на, ея́же па́мять дне́сь творя́ще, воспои́м Христа́ Бо́га, моля́ще Его́ дарова́ти на́м тоя́ предста́тельством в боле́знех, беда́х и ско́рбех терпе́ние, и душа́м на́шим ве́лию ми́лость.

Кондак блаженной Матроне Анемнясевской, Касимовской, глас 8:

В не́мощех си́лу, в слепоте́ о́чи нетле́нныя обрела́ еси́, пребыва́ющи на одре́ боле́зни, всю́ду я́ко пти́ца ду́хом носилася еси́, младе́нствующи те́лом, была́ еси́ ма́ти скорбя́щим и обурева́емым. Те́мже чту́щих твою́ па́мять не оста́ви в моли́твах, и помоги́ на́м изба́витися от грехо́в покая́нием, и улучи́ти с тобо́ю Ца́рство Небе́сное.
СВЯТАЯ ПРЕПОДОБНОМУЧЕНИЦА ВЕЛИКАЯ КНЯГИНЯ ЕЛИЗАВЕТА ФЁДОРОВНА.


Тропарь, глас 1:

Смире́нием досто́инство кня́жеское сокры́вши, богому́драя Елисаве́то, сугу́бым служе́нием Ма́рфы и Мари́и Христа́ почти́ла еси́. Милосе́рдием, терпе́нием и любо́вию себе́ предочи́стивши, я́ко же́ртва пра́ведная Бо́гу принесла́ся еси́. Мы же, чту́ще доброде́тельное житие́ и страда́ния твоя́, я́ко и́стинную наста́вницу усе́рдно про́сим тя: свята́я му́ченице вели́кая княги́не Елисаве́то, моли́ Христа́ Бо́га спасти́ и просвети́ти ду́ши на́ша.

Ин тропарь, глас 4:

Кро́тость и смире́ние и любо́вь всели́вши в ду́шу свою́, усе́рдно послужи́ла еси́ стра́ждущим, страстоте́рпице свята́я княги́не Елисаве́то, та́же с ве́рою претерпе́ла еси́ страда́ния и смерть за Христа́, с му́ченицею Варва́рою. С не́ю же моли́ о всех с любо́вию почита́ющих вас.

Кондак, глас 2:

Вели́чие по́двига ве́ры кто пове́сть: во глубине́ земли́, я́ко в раи́ све́тлости, страстоте́рпица вели́кая княги́ня Елисаве́та со А́нгелы во псалме́х и пе́ниих ра́довашеся и, убие́ние претерпева́ющи, о безбо́жных мучи́телех взыва́ше: Го́споди, прости́ им грех сей, не ве́дят бо, что творя́т. Тоя́ моли́твами, Христе́ Бо́же, поми́луй и спаси́ ду́ши на́ша.

Ин кондак, глас 4:

Воспое́м днесь сла́ву святы́м новому́ченицам Росси́йским, благове́рной княги́не Елисаве́те с Варва́рою ве́рною, в Гефсимани́йстей ве́си погребе́нным, о́браз бо вам показа́вшим му́жества духо́внаго во испове́дании ве́ры Правосла́вныя. Те́мже мо́лим вас, моли́теся Христу́ Бо́гу, да изведе́т на жа́тву де́латели Своя́, просвети́ти све́том и́стинныя ве́ры страну́ ея́же возлюби́ли есте́, и спасе́т ду́ши на́ша.
СВЯТЫЕ ЦАРСТВЕННЫЕ СТРАСТОТЕРПЦЫ.


Тропарь, глас 4:

Днесь, благове́рнии лю́дие, све́тло почти́м седмери́цу честну́ю ца́рственных страстоте́рпец, Христо́ву еди́ну дома́шнюю Це́рковь: Никола́я и Алекса́ндру, Алекси́я, О́льгу, Татиа́ну, Мари́ю и Анастаси́ю. Ти́и бо, уз и страда́ний многоразли́чных не убоя́вшеся, от богобо́рных смерть и поруга́ние теле́с прия́ша и дерзнове́ние ко Го́споду в моли́тве улучи́ша. Сего́ ра́ди к ним с любо́вию возопии́м: о святи́и страстоте́рпцы, гла́су покая́ния и стена́нию наро́да на́шего вонми́те, зе́млю Росси́йскую в любви́ к Правосла́вию утверди́те, от междоусо́бныя бра́ни сохрани́те, мир ми́рови у Бо́га испроси́те и душа́м на́шим ве́лию ми́лость.

Ин тропарь, глас 5:

Ца́рства земна́го лише́ние, у́зы и страда́ния многоразли́чныя кро́тко претерпе́л еси́, свиде́тельствовав о Христе́ да́же до сме́рти от богобо́рцев, страстоте́рпче вели́кий Боговенча́нный царю́ Нико́лае, сего́ ра́ди му́ченическим венце́м на Небесе́х, венча́ тя с цари́цею и ча́ды и слуги́ твои́ми Христо́с Бог, Его́же моли́ поми́ловати страну́ Росси́йскую и спасти́ ду́ши на́ша.

Ин тропарь, глас 7:

А́нгели земли́ Росси́йския, и воскресе́ния ея́ путеводи́телие, Царю́ Никола́е и Цари́це Алекса́ндро, нача́вшемуся богоотступле́нию, Держа́вою благове́рне пра́вившии, и ю́ныя Вели́кия Княжны́, в труде́х и милосе́рдии до́бре подвиза́вшияся, и Царе́вичу страда́льче Алекси́е, Ца́рственнии страстоте́рпцы, я́ко а́гнцы незло́бивии, от безбо́жных губи́телей Руси́ му́чимии и закла́ннии, ны́не же ца́рство ве́чное прии́мшии, моли́теся Небе́сному Царю́ царе́й о Держа́ве сро́дников ва́ших, просвети́тися ей ве́рою отце́в и покая́нием па́ки возроди́тися.

Кондак, глас 8:

Избра́ннии Царе́м ца́рствующих и Го́сподем госпо́дствующих от ро́да царе́й Росси́йских, благове́рнии му́ченицы, му́ки душе́вныя и смерть теле́сную за Христа́ прии́мшии и венцы́ Небе́сными увенча́вшиися, к вам, я́ко покрови́телем на́шим ми́лостивым, с любо́вию благода́рне вопие́м: ра́дуйтеся, ца́рственнии страстоте́рпцы, за Русь Святу́ю пред Бо́гом усе́рднии моли́твенницы.

Ин кондак, глас 6:

Наде́жда царя́ му́ченика с цари́цею и ча́ды и слуги́ укрепи́, и к Твое́й любви́ окрыли́, бу́дущий им поко́й предвозвести́вши, тех моли́твами, Го́споди, поми́луй нас.

Молитва:

О святы́й страстоте́рпче, царю́ му́чениче Нико́лае! Госпо́дь тя избра́ пома́занника Своего́, во е́же ми́лостивно и пра́во суди́ти лю́дем твои́м и храни́телем Це́ркве Правосла́вныя бы́ти. Сего́ ра́ди со стра́хом Бо́жиим ца́рское служе́ние и о душа́х попече́ние соверша́л еси́. Госпо́дь же, испыту́я тя, я́ко И́ова Многострада́льнаго, попусти́ ти поноше́ния, ско́рби го́рькия, изме́ну, преда́тельство, бли́жних отчужде́ние и в душе́вных му́ках земна́го ца́рства оставле́ние. Вся сия́ ра́ди бла́га Росси́и, я́ко ве́рный сын ея́, претерпе́в и, я́ко и́стинный раб Христо́в, му́ченическую кончи́ну прие́м, Небе́снаго Ца́рства дости́гл еси́, иде́же наслажда́ешися Вы́шния сла́вы у Престо́ла всех Царя́, ку́пно со свято́ю супру́жницею твое́ю, цари́цею Алекса́ндрою, и ца́рственными ча́ды Алекси́ем, О́льгою, Татия́ною, Мари́ею и Анастаси́ею. Ны́не, име́я дерзнове́ние ве́лие у Христа́ Царя́, моли́, да прости́т Госпо́дь грех отступле́ния наро́да на́шего, и пода́ст грехо́в проще́ние, и на вся́кую доброде́тель наста́вит нас, да стяжи́м смире́ние, кро́тость и любо́вь и сподо́бимся Небе́сного Ца́рствия, иде́же ку́пно с тобо́ю и все́ми святы́ми новому́ченики и испове́дники Росси́йскими просла́вим Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание

Велича́ем вас, святи́и ца́рственнии страстоте́рпцы, и чтим честна́я страда́ния ва́ша, я́же за Христа́ претерпе́ли есте́.
ИКОНА БОЖИЕЙ МАТЕРИ "ТРОЕРУЧИЦА".


Тропарь, глас 4:

Я́ко звезда́ светозаря́ющая, из Се́рбии на Афо́н чуде́сно прии́де всечестна́я ико́на Твоя́ Троеру́чица, ю́же оби́тель Хиланда́рская благогове́йно восприе́мши, я́ко Боже́ственный дар свы́ше, прославля́ет Тя, Влады́чицу, и уми́льно вопие́т: не оста́ви ми́лость Твою́ от нас, но пребу́ди с на́ми во ве́ки.

Кондак, глас 3:

Де́ва днесь благоволе́ние к нам явля́ет, Гора́ же Афо́н благодаре́ние Ей прино́сит, А́нгели и и́ноцы славосло́вят, Троеру́чица из Се́рбии чуде́сно путеше́ствует: нас бо ра́ди прии́де и всели́ся во святу́ю оби́тель Хиланда́рскую.

Молитва:

О, Пресвята́я Госпоже́ Влады́чице Богоро́дице, ве́лие чу́до свято́му Иоа́нну Дамаски́ну яви́вшая, я́ко ве́ру и́стинную – наде́жду несумне́нную показа́вшему! Услы́ши нас, гре́шных, пред чудотво́рною Твое́ю ико́ною усе́рдно моля́щихся и прося́щих Твоея́ по́мощи: не отри́ни моле́ния сего́ мно́гих ра́ди прегреше́ний на́ших, но, я́ко Ма́ти милосе́рдия и щедро́т, изба́ви нас от боле́зней, скорбе́й и печа́лей, прости́ соде́янныя на́ми грехи́, испо́лни ра́дости и весе́лия всех, чту́щих святу́ю ико́ну Твою́, да ра́достно воспое́м и любо́вию просла́вим и́мя Твое́, я́ко Ты еси́ от всех родо́в избра́нная и благослове́нная во ве́ки веко́в. Ами́нь.
СВЯТЫЕ БЛАГОВЕРНЫЕ КНЯЗЬ ПЁТР И КНЯГИНЯ ФЕВРОНИЯ.


Тропарь, глас 8:

Я́ко благочести́ваго ко́рене пречестна́я о́трасль был еси́, до́бре во благоче́стии пожи́в, блаже́нне Пе́тре, та́ко и с супру́жницею твое́ю прему́дрою Февро́ниею, в ми́ре Бо́гу угоди́вше, и преподо́бных житию́ сподо́бистеся. С ни́миже моли́теся Го́сподеви, сохрани́ти без вреда́ оте́чество ва́ше, да вас непреста́нно почита́ем.

Кондак, глас 8:

Ми́ра сего́ княже́ние и сла́ву вре́менну помышля́я, сего́ ра́ди благоче́стно в ми́ре пожи́л еси́, Пе́тре, ку́пно и с супру́жницею твое́ю прему́дрою Февро́ниею, ми́лостынею и моли́твами Бо́гу угоди́вше. Те́мже и по сме́рти неразлу́чно во гро́бе лежа́ще, исцеле́ние неви́димо подава́ете, и ны́не Христу́ моли́теся сохрани́ти град же и лю́ди, и́же вас сла́вящих.

Молитва:

О уго́дницы Бо́жии, благове́рнии кня́же Пе́тре и княги́не Февро́ние, к вам прибега́ем и к вам со упова́нием кре́пким мо́лимся: вознеси́те о нас, гре́шных (имена), святы́я моли́твы ва́ши ко Го́споду Бо́гу и испроси́те у бла́гости Его́ вся благопотре́бная душа́м и телесе́м на́шим: ве́ру пра́ву, наде́жду бла́гу, любо́вь нелицеме́рну, благоче́стие непоколеби́мо, в до́брых де́лех преуспе́яние. И хода́тайствуйте нам у Царя́ Небе́снаго житие́ благополу́чное и до́брую христиа́нскую кончи́ну. Ей, чудотво́рцы святи́и! Не пре́зрите моли́тв на́ших, но бу́дите о нас при́снии предста́телие ко Го́споду, и сподо́бите нас по́мощию ва́шею спасе́ние ве́чное получи́ти и Ца́рствие Небе́сное унасле́довати, да славосло́вим неизрече́нное человеколю́бие Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, в Тро́ице покланя́емаго Бо́га во ве́ки веко́в. Ами́нь.